لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟
`

لوله مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟

38
3 ماه پیش

لوله‌ها از نظر جنس، کاربرد، نحوه‌ی ساخت و نحوه‌ی اتصالات انواع مختلفی دارد. با توجه به رشد سریع ساخت و ساز و تاسیسات و تقاضای بالای صنایع، نیاز به انواع لوله ها بیشتر شده است در نتیجه حجم تولید ان ها افزایش پیدا کرده است.

لوله ها به دو صورت اهنی و غیر اهنی تولید می شوند هر کدام شامل انواع مختلفی هستند که با توجه به کاربردشان در تعداد های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود.

در ایران به دلیل وجود معادن مختلف، تولید محصولات اهنی و فولادی در مقیاس بالاتری انجام می شود که دارای ظاهری سیاه رنگ می باشد و در شاخه های ۶ متری و ۱۲ متری تولید می شوند.

در کل از لوله های فولادی برای تاسیسات تهویه و انتقال نفت و روغن در فشار های پایین استفاده می شود و  لوله های گالوانیزه برای انتقال اب کاربرد دارد.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان ، نوعی لوله فولادی بدون درز محسوب می شود یعنی در بدنه ان ها هیچ درز یا جوشی وجود ندارد. این لوله ها درصنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سیستم های لوله و تأسیسات برای انتقال سیالات، ساخت مخازن تحت فشار و صنایع نظامی مورد استفاده قرار می گیرند. به آن ها سیم لس نیز گفته می شود.

لوله مانیسمان یا بدون درز به دلیل عدم وجود درز یا جوش در آن می تواند فشارهای بالاتری را تحمل  کند. این لوله ها در سری ها و ابعاد مختلفی تولید می شوند. اما به دلیل سخت بودن مراحل تولید و هزینه بالایی که برای تولید لازم است ، این محصول در قطرهای بالاتر و در ابعاد کوچکتری تولید می شود.

تاریخچه‌ی لوله های مانیسمان

روش تولید لوله مانیسمان نخستین بار توسط رینهارد و مکس مانیسمان دو برادر المانی در سال 1886 اختراع شد و علت این نام گذاری نیز همین می باشد.

این دو برادر بین سال های 1887 تا 1889 میلادی با چندین شرکت تجاری مختلف آلمان به نام های ، بوهمیا، لاندور و ولز شریک شدند و کارخانه استارتاپی خود را در سال 1890 در برلین راه‌اندازی کردند.

در ایران برای نخستین بار لوله مانیسمان یا بدون درز در طی دو مرحله خشن کاری و ظریف کاری ساخته شد. مانیسمان یک برند است اما در ایران این لوله ها به این اسم شناخته می شوند. در میان لوله های موجود در بازار لوله های بدون درز اهمیت و کاربرد بسیاری دارند.

انواع لوله‌ مانیسمان

لوله های مانیسمان را براساس ابعاد لوله به سه رده کاربردی یعنی لوله بدون درز رده ۲۰، لوله بدون درز رده ۴۰ و لوله بدون درز رده ۸۰  تقسیم بندی می کنند.

این لوله ها توسط کارخانه ها به طول های ۶ و ۱۲ متری تولید می شوند که 6 متری ان رایج تر است. از لوله های رده 20 برای گازرسانی ساختمان و از لوله های رده 40 در خطوط اتش نشانی یا برج ها و از رده های بالای 40 برای کارهای حساس مانند صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می شود.

تقسیم بندی این لوله ها بر اساس قطر ان ها نیز از 1/2 تا 36 اینچ در بازار وجود دارد کاربرد های متفاوتی دارد. در ایران نهایتا تا سایز 24 اینچ وجود دارد.

براساس روش وزنی هم به سه دسته استاندارد، سنگین و فوق سنگین تقسیم می ‌شود.

برچسب ها :
  • لوله،مانیسمان،ایران نوین
دسته بندی ها
پست های مرتبط